S Harry Potterem do Bradavic

Ve dnech 7.-11.5. 2017 se  ZŠ Planá vydala objevovat svět! Žáci 6.-8. ročníků, kteří se chtěli zdokonalit  v cizím jazyce a zároveň poznat nejkrásnější místa Anglie, s námi vyrazili autobusem do Londýna. Cesta byla únavná, trvala dlouhých 16 hodin, přesto všichni z nás zažili něco nového a velmi zajímavého. Kanál La Manche jsme překonali pod vodou! Náš autobus vjel do speciálního vlaku a ten nás spolu s dalšími autobusy přepravil tunelem až na druhý břeh, do Anglie. V dopoledních hodinách jsme se vypravili do londýnské ZOO, především do pavilonu plazů, kde se nátáčela scéna pro film Harry Potter a Kámen mudrců. Po obědě jsme se částečně pěšky a částečne unikátním metrem přesunuli na Leicester Square, kde začala naše pěší prohlídka s průvodcem. Viděli jsme velmi známé pamětihodnosti – Trafalgar square, Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Downing Street, Buckingham Palace, Piccadilly Circus, China Town a další. Ve večerních hodinách jsme se autobusem přesunuli na tzv. meeting point, kde jsme se setkali s hostitelskými rodinami. Mnozí z nás byli velice překvapeni, když zjistili, že následující 2 noci budou hosty v černoššké či muslimské rodině, neboť  Londýn je multikulturním městem. Počáteční obavy však rychle zmizely, protože všichni byli velice milí a přátelští.

Následující den jsme se přesunuli do Oxfordu do univerzitního areálu nejrozsáhlejší koleje Christ Church College a do Christ Church Cathedral. Jídelna této koleje sloužila filmařům jako předloha Velké síně v Bradavicích. Odpoledne následoval hřeb našeho putování – návštěva Warner Bros Studia (Making of Harry Potter), kde jsme s nadšením sledovali filmové sety, ukázky kostýmů, efekty z filmů a taktéž ochutnali známý máslový ležák či navštívili obchůdek se suvenýry. Děti byly návštěvou studia doslova unešeny. Večer jsme opět zlepšovali naše jazykové dovednosti v hostitelských rodinách.

Poslední den jsme se vznášeli nad Temží v lanovce Emirates Air Line, odkud byl jedinečný výhled na Londýn, poté jsme se přesunuli lodí k hradu Tower of London, ve kterém jsou umístěny ke shlédnutí korunovační a jiné klenoty. Velký dojem na nás udělal přechod přes Tower Bridge po lávce s prosklenou podlahou. Odtud jsme se pojeli historickým červeným autobusem k St.Paul´s Cathedral a poté jsme se pěšky vydali přes Millennium Bridge, který byl zničen Smrtijedy ve filmu Harry Potter a Princ dvojí krve, a opět metrem k našemu autobusu, který nás stejnou trasou bezpečně dopravil až na konec naší výpravy, do Plané. Všechny děti , i my dospělí, jsme byli velmi nadšeni a už se těšíme na příští rok na další výlet do ciziny.

Náš velký dík patří našemu průvodci Martinu Hájkovi, který nám připravil opravdu nezapomenutelný výlet.

                                                                                                                      Pavla Nečasová a Stanislav Rous

 fotografie - zde                                                                                                        organizátoři zájezdu

 

Základní škola Planá, příspěvková organizace vznikla sloučením škol Základní škola Planá, náměstí Svobody a Základní škola Planá, Na Valech rozhodnutím rady města Planá 7. 12. 2011 s účinností od 1. 7. 2012. Sloučením obou základních škol byla vytvořena základní škola, která má významné postavení v oblasti, je spádovou školou pro okolní obce, počtem žáků i pedagogických pracovníků se řadí k větším školám.