Projekt EDISON poprvé u nás v Plané

Ve dnech 30.9.-5.10.2018 nás navštívili praktikanti ze vzdálených zemí světa. Jako jedna z několika základních a středních škol v našem regionu jsme se zúčastnili projektu EDISON společnosti AISEC, která podobné projekty nabízí po celém světě.

Projekt EDISON spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru.

Vizí projektu je tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy, a to na základě jejich porozumění a omezení předsudků a stereotypů. Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium cizího jazyka mezi žáky a studenty a učí je nebát se odlišného.

Svou rodnou zemi nám představila tlumočnice Deng Xinyue (Rio) z Číny, kolumbijský student Cristian Noriega Pinzon, úřednice Nino Maisuradze z Gruzie a učitel francouzštiny Vimal Kumar z Indie.

Jejich příjezd k nám, do Plané, byl provázen značnýni obavami z toho, jak bude celý projekt probíhat. Hned na počátku nastal zádrhel s dopravou. Všichni měli přijet v neděli vlakem z Plzně, avšak obě dívky zmeškaly svůj spoj a dorazily až o několik hodin později. Naštěstí to byl asi ten největší problém, který jsme museli řešit. Celý týden už pak proběhl téměř bez problémů.

Zdálo se nám, že by bylo pro stážisty příjemnější bydlet v rodinách, a to se nakonec podařilo. Rio byla ubytována v rodině naší žákyně Nelly Braunové v Chodové Plané a o ty ostatní jsme se „podělili″ my, učitelé.

Pro nás, pro všechny to byla velká zkouška našich jazykových dovedností, avšak značně prospěšná. Prezentace, které nám praktikanti předvedli, byly velmi zajímavé. Kromě obecných informací jsme se také dozvěděli jaká mají oblíbená jídla, turistické cíle a koníčky, vyzkoušeli jsme si národní tance a v neposlední řadě jsme ochutnali klasické pokrmy z jejich domoviny, které nám v závěru týdne sami připravili.

Ani my jsme se nenechali zahanbit a připravili jsme pro ně zábavný odpolední program. V pondělí jsme se prošli Planou, uhasili žízeň českým pivem a rozhýbali boky na hodině tance s paní Bedřiškou Zíkovou. Ve středu jsme se náramně pobavili na bowlingu. Na čtvrteční odpoledne a večer si náš žák Tomáš Holinka a paní učitelka Šimková pro stážisty připravili komentovanou prohlídku Mariánských Lázní a okolí.

Paní kuchařky ve školní jídelně musely mít radost, když viděly, jak stážistům chutná klasická česká svíčková nebo vepřo knedlo zelo. Ovšem nejvíce si pochvalovali rizoto.

V pátek odpoledne naše setkání skončilo. Všichni stážisté odjeli společně vlakem do Prahy, kde je čeká poslední etapa výuky českých dětí. 

Celý týden byl pro nás pro všechny velmi náročný, ale zároveň velmi přínosný. Hlavně pro děti, které byly ohromně nadšené a stále na stážisty v dobrém vzpomínají. I my jsme v nich našli nové přátele, které už bohužel asi nikdy neuvidíme.

Velký dík patří všem, kteří se na projektu podíleli.

Doufáme, že se nám příští rok podaří opět projekt EDISON zorganizovat a setkat se s novými lidmi z cizích zemí.

                                                                                                                    Mgr. Pavla Nečasová

https://aiesec.cz/pro-skoly/

 

 

Základní škola Planá, příspěvková organizace vznikla sloučením škol Základní škola Planá, náměstí Svobody a Základní škola Planá, Na Valech rozhodnutím rady města Planá 7. 12. 2011 s účinností od 1. 7. 2012. Sloučením obou základních škol byla vytvořena základní škola, která má významné postavení v oblasti, je spádovou školou pro okolní obce, počtem žáků i pedagogických pracovníků se řadí k větším školám.