Preventivní program Rubikon učí zábavně o vážných věcech

        Minulý týden na naší škole proběhlo školní kolo vědomostní postupové soutěže Rubikon. Projekt pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje se věnuje problematice rizikům hazardního sázení, nezodpovědného rozhodování a gamblerství. Rubikon navazuje na úspěšný program, kterého se v letech 2009 – 2011 zúčastnilo 35 000 žáků a pedagogů.

        Rubikon je preventivní program pro žáky a studenty základních škol i víceletých gymnázií, jehož záměrem je vytvořit dlouhodobý systém prevence, ve kterém se vzájemně propojují výukové programy, školní projekty, soutěže a on-line aktivity, ve kterých žáci zvyšují svoji úroveň k zodpovědnému rozhodování. Rubikon upozorňuje 12 – 16leté žáky na existenci „loterijního zákona“ a na rizika nezodpovědného sázení u mladistvých. Rozvíjí u žáků kompetence pro život – zodpovědné rozhodování a schopnost rozpoznat a odmítnout to, co je může ohrozit. Posiluje právní vědomí žáků a ukazuje právo jako důležitou součást našeho života. Toto vše si žáci naší školy vyzkoušeli 4. 5. 2017. Během středečního dopoledne si 10 družstev zastupující jednotlivé třídy vyzkoušelo své znalosti, dovednosti a schopnosti, aby některé z těchto družstev zvítězilo v oblastním kole, které proběhne 25. 5. v plzeňském středisku volného času Radovánek. Vítězné družstvo se utká v červnovém krajském kole se zástupci devíti vítězi oblastních kol. Školní kolo u nás zatím vyhrálo družstvo 7. A, ale ani další družstva ve znalostech nezaostávala.

        Kdo zvítězí v Plzni, se ukáže. Zatím má skvěle našlápnuto družstvo 7. A ve složení Jaroslav Šroub, Barbora Martínková, Tomáš Holinka, Martin Košek a Nelly Braunová. Držme jim palce.

                                                                                                              Jana Seidlerová, školní koordinátorka soutěže

Rubikon je úžasná soutěž. Moc se mi líbí, že se dá využít na ověření vědomostí. Může nás naučit jak se rozhodnout v daných situacích.    Aneta Chmelová

Není co vytknout. Skvělá atmosféra, svělí učitelé. Moc se nám to všem líbilo a doufáme, že uspějeme i v dalších kolech.               Aneta Vítů

Moc se mi to líbilo a byla bych ráda, kdyby se konali takovéto akce v rámci výuky častěji. Ze začátku jsem se obávala, ale později mě strach přešel a začala jsem si Rubikon užívat. Moc ho všem doporučuji.    Denisa Poulová

Rubikon je učení jinak. Při Rubikonu se učíme spolupracovat a také se rozhodovat. Zákony se mi zdály těžké, ale kamarádi mi pomohli. Rubikon v naší aule mě bavil i zaskočil. Překvapili mě některé otázky např. z chemie. Dozvěděla jsem se toho více. Děkuji paní učitele Seidlerové.    Tereza Červenková

Soutěž Rubikon je výborné zpestření pro žáky. Soutěž mě zaujala. Naučil jsem se mnoho nových věcí jako např. kdy zariskovat a kdy ustoupit.    Jaroslav Šroub

fotografie zde 

 

 

 

 

 

 

 

Základní škola Planá, příspěvková organizace vznikla sloučením škol Základní škola Planá, náměstí Svobody a Základní škola Planá, Na Valech rozhodnutím rady města Planá 7. 12. 2011 s účinností od 1. 7. 2012. Sloučením obou základních škol byla vytvořena základní škola, která má významné postavení v oblasti, je spádovou školou pro okolní obce, počtem žáků i pedagogických pracovníků se řadí k větším školám.