On her Majesty´s secret service

Již podruhé jsem já a má kolegyně Mgr.Pavla Rychetská vyrazily s několika žáky ZŠ Planá poznávat krásy a pamětihodnosti Londýna – tentokrát jsme se vydali po stopách Jamese Bonda a Sherlocka Holmese, s podtitulem On her Majesty´s secret service (Ve službách Jejího Veličenstva).

Během odjezdu z České republiky se značně rozpršelo, jako bychom si měli zvyknout na pravé britské počasí. V duchu jsme se modlili, aby se vše v lepší obrátilo. Měli jsme štěstí! Již po pár hodinách se nám ukázalo sluníčko a vydrželo se na nás smát až do konce našeho cestovatelského dobrodružství.

Cesta byla dlouhá a úmorná, ale autobus byl velmi pohodlný a páni řidiči se nám snažili ochotně splnit všechna naše přání.

Spolu s námi vyrazila do Londýna ještě ZUŠ Žlutice. Všechny děti i my učitelky jsme se ihned spřátelily.Vdružném rozhovoru nám společně cesta rychle utekla. Německem a Belgií jsme proletěli až do francouzského přístavu Calais, odkud jsme se přepravili tunelem přes kanál La Manche. Mimochodem, poměrně intenzivní zážitek s vědomím, že je nad vámi takové množství vody!

Odtud už jen kousíček do Londýna. Vystoupili jsme z autobusu do nádherného rána, příslib krásného výletu. Byla ještě trochu zima, ale za chvilku se značně oteplilo. Začala naše pěší prohlídka s průvodkyní. Uchvátil nás pohled na monumentální stavbu Houses of Parliament s neodmyslitelnou dominantou Big Benem, který byl ale k našemu zklamání zahalen lešením. Pokračovali jsme k Westminter Abby, kolem Downing Street až do St. James´s Parku, kde jsme si udělali malý piknik. Když jsme snědli všechny řízky z domova, spěchali jsme se podívat na pověstné střídání stráží před Buckinghamský palác. Královna byla dle vyvěšené vlajky přítomna v paláci, ale na pravý londýnský čaj nás bohužel nepozvala. Pravděpodobně byla zaneprázdněna přípravou svatby svého vnuka Harryho, která byla tou dobou v plném proudu. Všichni Londýňané byli touto událostí značně poblázněni.

Přemístili jsme se na nezaměnitelné náměstí Piccadilly a odtud byl už jen kousíček na Trafalgar Square, k němuž neodmyslitelně patří živé sochy, vystoupení místních kejklířů a především místní pamětihodnosti. Přes China Town jsme už poměrně unavení dorazili na Leicester Square, kde se mimochodem nachází obrovský obchod s legem, a poté na Covent Garden, místní tržnici, která dříve sloužila k prodeji ovoce a zeleniny. Dnes se zde nachází spousta luxusních a velmi drahých obchůdků. Den jsme zakončili výstavou James Bond Exhibition.

S nadcházejícím večerem byly děti stále více nervózní ze setkání s hostitelskými rodinami, jak se ale později ukázalo, neměly se čeho obávat. Všechny „náhradní “maminky a tatínkové byli velice milí a o naše děti se ukázkově postarali.

Další den nás opět provázelo sluníčko. Zahájili jsme ho prohlídkou muzea Madame Tussauds – nejznámější muzeum voskových figurín na světě! Nebudu lhát, když řeknu, že v nás zanechalo silný dojem. Figuríny byly propracované do nejmenšího detailu!

Následujících pár hodin jsme relaxovali při pikniku v Regen´s Parku. Se všemi květinami, vodními plochami a bujnou vegetací je naprosto úchvatný.

Po odpočinku nás přivítal dobový strážník v Baker Street. Zde jsme navštívili Sherlock Holmes Museum a prohlédli si domov a rekvizity spjaté s tímto světově známým detektivem.

Obzvláště děvčata byla nadšena z nákupů na proslulé Oxford Street, kde většina z nás utratila většinu svého kapesného.

Večer na nás opět čekaly naše hostitelské rodiny a odvezly si nás k sobě domů.

Náš poslední den v Londýně jsme se procházeli po Greenwichi, vyfotili se u nultého poledníku, zastavili se u čajového klipru Cutty Sark a náramně si užili plavbu lodí po Temži k Tower of London, kde jsme zhlédli korunovační klenoty a místní Beefeatery. Na druhý břeh Temže jsme se dostali přes nejproslulejší dominantu Londýna – Tower Bridge. Po cestě k  dechberoucí katedrále Svatého Pavla jsme minuli divadlo W.Shakespeara a tzv. most Milénia. Metrem jsme se pak dostali k místu, na které jsme se nejvíce těšili, k London Eye. Jízda na londýnském „Oku“ byla naprosto úchvatná!

Při západu slunce jsme plní dojmů a unavení nastoupili u O2 areny do autobusu a vyrazili zpět domů.

V neděli ráno byl náš výlet u konce. Doma v Plané na nás nedočkavě čekali rodiče a těšili se, až jim budeme všechno vyprávět. Rozloučili jsme se s našimi novými kamarády ze Žlutic, s pány řidiči a hlavně s naší báječnou průvodkyní Olgou Pulchartovou, které patří náš obrovský dík.

Myslím, že jsme byli všichni velmi nadšení a budeme na naše společné dobrodružství dlouho vzpomínat ...

Mgr. Pavla Nečasová

 

 

 

Základní škola Planá, příspěvková organizace vznikla sloučením škol Základní škola Planá, náměstí Svobody a Základní škola Planá, Na Valech rozhodnutím rady města Planá 7. 12. 2011 s účinností od 1. 7. 2012. Sloučením obou základních škol byla vytvořena základní škola, která má významné postavení v oblasti, je spádovou školou pro okolní obce, počtem žáků i pedagogických pracovníků se řadí k větším školám.