Londýn na filmovém plátně

Stalo se už naším zvykem vycestovat na konci školního roku s dětmi do zahraničí - do Velké Británie. Podle nadpisu článku je zřejmé, co bylo ústředním motivem naší letošní cesty do Londýna. Navštívili jsme místa, která jsou spojena s natáčením známých filmů - např. o Harry Potterovi či Jamesi Bondovi.

V úterý 28. 5. jsme se rozloučili se všemi rodiči a vyrazili na dlouhou cestu autobusem . Výletu se s námi zúčastnila také základní škola Gabry a Málinky (Štítná nad Vláří - u slovenských hranic).

 V ranních hodinách jsme projeli Euro tunelem na pobřeží  Anglie a dále asi hodinu cesty do Londýna. Nepsanou povinností každého turisty je prohlédnout si londýnský parlament. Zde bohužel probíhá v posledních letech rozsáhlá rekonstrukce, takže velká část budovy, včetně Big Benu, je zahalená lešením. Pár minut odsud se nachází neméně slavné Westminsterské opatství. Po třídě White Hall jsme se vydali okolo Downing Street 10 (sídlo britského předsedy vlády) do nádherného St. James Parku a dále k Buckinghamskému paláci, kde jsme mohli shlédnout střídání stráží. Další zastávkou bylo náměstí Piccadilly, Leicester a Trafalgar. Po krátkém odpočinku jsme se prošli po Baker Street, kde se nachází dům slavného detektiva Sherlocka Holmese, zastavili se v Regen´s Parku a dorazili k místu, na které se děti nejvíce těšily - k muzeu madame Tussauds.

Večer jsme se poprvé setkali s hostitelskými rodinami, které nám dvě noci poskytovaly zázemí. Čtvrteční den jsme započali nákupy na vyhlášené Oxford Street a poté jsme se kouzlem přemístili ke studiu Warner Bros. - The Making of Harry Potter. Všíchni jsme byli velmi nadšení!

Poslední den v Londýně jsme si nejprve seřídili přesný čas v Greenwichi, prohlédli jeden z posledních čajových kliprů Cutty Sark, projeli se lodí po Temži k Toweru a ke slavnému Tower Bridge a prošli se podél nábřeží Temže až k obchodnímu a zábavnímu centru Covent Garden. Poslední zastávkou před odjezdem bylo muzeum Jamese Bonda. Odtud jsme metrem přijeli až O2 aréně a vyrazili na cestu zpět domů.

Chtěla bych poděkovat svě kolegyni  Mgr. Aleně Schreilové, která mi pomáhala dohlížet na všech 29 dětí, našim pánům řidičům za to, jak se o nás báječně celou cestu starali a v neposlední řadě naší průvodkyni Krystyně Pekala za přátelský přístup a pohotovost.

Moc jsme si to užili a už se těšíme na příští rok na další výlet do Londýna.

Mgr. Pavla Nečasová

 

 

 

 

Základní škola Planá, příspěvková organizace vznikla sloučením škol Základní škola Planá, náměstí Svobody a Základní škola Planá, Na Valech rozhodnutím rady města Planá 7. 12. 2011 s účinností od 1. 7. 2012. Sloučením obou základních škol byla vytvořena základní škola, která má významné postavení v oblasti, je spádovou školou pro okolní obce, počtem žáků i pedagogických pracovníků se řadí k větším školám.