Preventivní programy

Konec května byl ve znamení prevence. Žákyně 6. ročníků absolvovaly preventivní program Dospívám, ve kterém je zkušená lektorka provedla obdobím, kdy se děvčata pomalu mění v ženu. Seznámila je s jednotlivými fázemi jejich ženských specifik a upozornila na potíže, se kterými se během dospívání mohou potkat.

Žáci 7. ročníků zase objevovali úskalí počítačového světa. Vzhledem k tomu, že počítač se stává mnohdy jediným společníkem dětí, potkávají se častěji s kyberšikanou a sextingem. Kyberšikana je kolektivní označení forem šikany prostřednictvím internetu a mobilního telefonu, které slouží k agresivnímu a záměrnému poškození uživatele těchto médií. Stejně jako tradiční šikana zahrnuje i kyberšikana opakované chování a nepoměr sil mezi agresorem a obětí. Mezi další kritéria, která identifikují kyberšikanu, patří fakt, že oběť vnímá to, co se děje, jako nepříjemné a ubližující.  Sexting je poměrně nový fenomén, který je spojen s využíváním informačních a komunikačních technologií mladistvými a dětmi, ale také dospělými. Slovo sexting je složeninou vzniklou ze slov sex a textování, a znamená elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem. Sexting představuje velmi rizikové chování, a to hned z několika důvodů. Jednak potenciálním útočníkům dáváme k dispozici citlivý materiál, který mohou zneužít proti nám, a dále tento materiál může na internetu kolovat několik let nebo může být použit za několik let od svého vzniku.

Lektorka je zajímavou formou upozornila na rizika takového chování, a i když i my pedagogové na rizika upozorňujeme, je dobré, aby žáci tyto informace slyšeli i z jiných zdrojů. Budeme doufat, že se naše společná snaha dopadne na úrodnou půdu.

Jana Seidlerová, metodik školní prevence