Preventivní program Rubikon učí zábavně o vážných věcech

Minulý týden na naší škole proběhlo školní kolo vědomostní postupové soutěže Rubikon. Projekt pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje se věnuje problematice rizikům hazardního sázení, nezodpovědného rozhodování a gamblerství. Rubikon navazuje na úspěšný program, kterého se v letech 2009 – 2011 zúčastnilo 35 000 žáků a pedagogů.

Rubikon je preventivní program pro žáky a studenty základních škol i víceletých gymnázií, jehož záměrem je vytvořit dlouhodobý systém prevence, ve kterém se vzájemně propojují výukové programy, školní projekty, soutěže a on-line aktivity, ve kterých žáci zvyšují svoji úroveň k zodpovědnému rozhodování. Rubikon upozorňuje 12 – 16leté žáky na existenci „loterijního zákona“ a na rizika nezodpovědného sázení u mladistvých. Rozvíjí u žáků kompetence pro život – zodpovědné rozhodování a schopnost rozpoznat a odmítnout to, co je může ohrozit. Posiluje právní vědomí žáků a ukazuje právo jako důležitou součást našeho života. Toto vše si žáci naší školy vyzkoušeli 4. 5. 2017. Během středečního dopoledne si 10 družstev zastupující jednotlivé třídy vyzkoušelo své znalosti, dovednosti a schopnosti, aby některé z těchto družstev zvítězilo v oblastním kole, které proběhne 25. 5. v plzeňském středisku volného času Radovánek. Vítězné družstvo se utká v červnovém krajském kole se zástupci devíti vítězi oblastních kol. Školní kolo u nás zatím vyhrálo družstvo 7. A, ale ani další družstva ve znalostech nezaostávala.

Kdo zvítězí v Plzni, se ukáže. Zatím má skvěle našlápnuto družstvo 7. A ve složení Jaroslav Šroub, Barbora Martínková, Tomáš Holinka, Martin Košek a Nelly Braunová. Držme jim palce.

Jana Seidlerová, školní koordinátorka soutěže

Rubikon je úžasná soutěž. Moc se mi líbí, že se dá využít na ověření vědomostí. Může nás naučit jak se rozhodnout v daných situacích.    Aneta Chmelová

Není co vytknout. Skvělá atmosféra, svělí učitelé. Moc se nám to všem líbilo a doufáme, že uspějeme i v dalších kolech.               Aneta Vítů

Moc se mi to líbilo a byla bych ráda, kdyby se konali takovéto akce v rámci výuky častěji. Ze začátku jsem se obávala, ale později mě strach přešel a začala jsem si Rubikon užívat. Moc ho všem doporučuji.    Denisa Poulová