Minimální preventivní program

V listopadu v rámci Minimálního preventivního programu se žáci 6- 8. ročníků zúčastnili programu, kterým bychom chtěli upozornit na rizika dospívání, kyberšikany, bulimie a anorexie. Pro jednotlivé ročníky byla vybrána témata, která jsou v daných věkových kategoriích nejaktuálnější.

Pro děvčata 6. ročníku se vybrala přednáška s názvem Čas proměn, kde se žákyně seznámily s taji dospívání, s jejich pohlavním zráním a hygienou. Žáci 7. ročníků byli pak během dvou hodin různými aktivitami přesvědčováni o nebezpečnosti sociálních sítí. Program se jmenoval Jsi online a snažil se o to, aby si děti uvědomily mocný vliv sociálních sítí a uměly se případné kyberšikaně bránit. Přestože neustále před těmito nešvary varujeme, stále se během školního roku řeší nevhodná, vulgární či urážející komunikace na sociálních sítích. Osmé ročníky se v rámci výchovy ke zdraví (v programu Pohled do zrcadla) snažili pochopit důležitost zdravého stravování a potřeby pohybu. Zvláště u této věkové kategorie dochází velmi často k nepřijetí svého těla a trápí se komplexy ze svého zevnějšku. K bulimii či anorexii je pak jen krůček. Tato problematika se netýká jen děvčat, ale i mnoha chlapců, kteří jsou neustále konfrontováni s ideály dnešní doby.

Žáci sice kladně hodnotili úroveň a smysl těchto programů, mají ovšem krátkou paměť, proto bychom v osvětě chtěli i nadále pokračovat. Nabízí se celá řada velmi závažných problémů současných dětí - kouření, kladný vztah k alkoholu, sebepoškozování, absence smyslu života a hlavně přeskakování některých fází života. Děti si mají hrát, na dospělácké chování mají ještě dost času. Stihnou-li všechno do patnácti, co pak se zbývajícími lety?

Jana Seidlerová, školní metodik prevence